O projekcie

Projekt SMOG we Włoszczowie powstał jako społeczna inicjatywa mieszkańców Włoszczowy w celu podniesienia świadomości o jakości powietrza w naszym mieście i ochrony przed negatywnymi skutkami jego zanieczyszczenia.

Jeżeli mamy trudności w oddychaniu, męczący kaszel, swędzą nas spojówki, mamy podrażnione gardło czy zapalenie tchawicy, cierpimy na chroniczne zmęczenie, kłopoty z koncentracją, bóle głowy czy serca, to może oznaczać, że jest to skutek przebywania w zanieczyszczonym powietrzu. Powinniśmy temu przeciwdziałać. Zadbajmy wiec o zdrowie nas i naszych bliskich.

Mamy nadzieję że poprzez publiczne i darmowe udostępnienie danych o jakości powietrza wpłyniemy na jego zmianę w przyszłości.

Na start uruchomiliśmy pierwszy czujnik na oś. Reja. Czujnik monitoruje 5 parametrów powietrza (stężenie pyłów PM2,5, PM10, temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne). Odczyty wykonywane są w trybie ciągłym (24/7) co 3 minuty. Wszystkie dane są rejestrowane, archiwizowane i przedstawiane na bieżąco w postaci wykresów ZA DARMO. Wreszcie będziemy wiedzieć czy możemy wyjść bezpiecznie na spacer czy trening.

Ponieważ ilość miejsc pomiarowych jest bardzo ważna, w najbliższym czasie chcemy uruchamiać kolejne czujniki. Zebranie danych z większej ich ilości da nam lepszy obraz aktualnej sytuacji smogowej w mieście. Każdy czujnik odzwierciedla stan powietrza tylko w najbliższej okolicy. Podsumowując, im więcej czujników tym lepsze rozpoznanie zanieczyszczeń powietrza pomiędzy nimi!

Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich zainteresowanych monitorowaniem stanu powietrza we Włoszczowie o dołączenie do nas. To nic trudnego. Wystarczy wyposażyć się w czujnik i skontaktować się z nami. Zachęcamy też lokalnych przedsiębiorców do montażu czujnika w swoich lokalizacjach. Możemy też podpiąć link do Waszej strony WWW w opisie czujnika z informacją że jesteście jego właścicielem, choć nie jest to obowiązkowe jeżeli pragniecie pozostać anonimowi.

Więcej informacji można znaleźć na poniższych stronach:

  • Strona "Dołącz do walki ze smogiem" – Link
  • Czujnik Nettigo Air Monitor. (Najlepsza i najdokładniejsza wersja) – Link
  • Czy pomiary takimi czujnikami są wiarygodne? – Link

Dlaczego czujnik NAM?

  • Specjalna konstrukcja czujnika zapobiega pojawianiu się niedokładnych odczytów PM2,5 oraz PM10 dzięki wykorzystaniu małej "komory", w której powietrze jest podgrzewane przed wykonaniem pomiarów. Dzięki temu rozwiązaniu poziom wilgotności powietrza jest obniżany i nie zawyża wyników pomiarów stężenia pyłów PM które wprowadzają użytkowników w błąd. Czujnik NAM, jest przystosowany do ciągłej pracy przez cały rok.
  • Chcemy, aby nasze pomiary były wiarygodne. By to osiągnąć sieć pomiarowa powinna składać się z najlepszej jakości czujników. W wielu miastach wielu aktywistów podobnie jak my szukało dostępnych rozwiązań. Czujnik NAM ma akceptowalny stosunek jakości do ceny który umożliwił do dzisiaj wielu lokalnym społecznościom budowę wiarygodnych i jednorodnych sieci pomiarowych.

Jeśli masz pytania? Potrzebujesz pomocy w montażu czujnika? Napisz do nas – smog@tlw24.pl

SMOG we Włoszczowie - smog.tlw24.pl
Powered by aqi.eco.